Skandia - Multiporfel Złot Wiek

Tak jak już wspominałem w ostatnim wpisie, produkt który osobiście posiadam, Spektrum Plus, nie jest już dostępny w ofercie Skandii i został zastąpiony innymi. Najbliżej mu do nowego Multiportfela Złoty Wiek, który jest zorientowany bardziej jako takie zabezpieczenie emerytalne. Poniżej znajdziecie krótkie podsumowanie tego co oferuje i za ile to oferuje ;-).

Zmian jest całkiem sporo, pierwsza dotyczy okresu obowiązkowych składek, który w tym przypadku trwa 7 lat (5 lat w Spektrum Plus) oraz czasu trwania umowy, wcześniej była to dowolna liczba lat z zakresu 15 do 30, obecnie umowę można podpisać na 15, 20, 25 lub 30 lat. To chyba jedyna niekorzystna zmiana, reszta związana z opłatami jest z perspektywy nowego klienta bardzo pozytywna.

Dlaczego oni tak usilnie nam to sprzedają?

Dlaczego oni tak usilnie nam to sprzedają?
Jak już wspominałem w poprzednim wpisie, tzw. "doradców finansowych" (w cudzysłowiu, bo osób po kilku godzinach szkolenia sprzedażowego, często bez wykształcenia ekonomicznego, nie można nazwać doradcami) nie brakuje, a firm zajmujących się sprzedażą tego typu produktów jest naprawdę sporo. Nawet tacy giganci rynku jak OF czy Expander poza sprzedażą kredytów, zajmują się również tego typu polisami. Powód jest jeden i to bardzo prosty, a mianowicie pieniądze.

Jak już wspominałem, sam miałem okazje wziąć udział w szkoleniu na tego typu agenta w jednej z mniejszych i raczej mało znanych firm, której nazwy póki co nie będę wymieniał. Poza mną była tam co najmniej setka innych ludzi, którzy pojawili się na takim szkoleniu po raz pierwszy, zwabieni hasłem "dowiesz się jak zarabiać więcej". Oczywiście docelowo mieliśmy poznać sposoby inwestycji, a okazało się, że tak naprawdę był to jeden wielki obóz motywacyjny, za który dodatkowo każdy musiał zapłacić (miejsce w 3 gwiazdkowym hotelu).

Skandia - Multiporfel Spektrum Plus

Skandia to międzynarodowa firma działająca na kilkunastu rynkach na całym świecie i zajmująca się długoterminowymi planami oszczędnościowymi i inwestycyjnymi. To tak w skrócie, jeśli miałbym napisać bardziej przyziemnie, Skandia w Polsce oferuje nam ciekawą platformę inwestycyjną za pośrednictwem, której możemy kupować fundusze inwestycyjne nie tylko polskich TFI, ale przede wszystkim gigantów tego rynku, inwestujących na całym świecie. Do wyboru mamy fundusze takich instytucji jak HSBC, BlackRock (dawniej Merrill Lynch), Templeton, JPMorgan, Alliance Bernstein czy wreszcie prowadzonych przez samą Skandie. Pełną listę znajdziecie na stronie towarzystwa.

Zacznijmy jednak od początku, jak już wspomniałem w pierwszym wpisie, osobiście posiadam program oszczędnościowy nazwany Multiportfel Spektrum Plus i to na nim skupie się głównie w tym wpisie, pomimo, że obecnie nie jest już dostępny w ofercie Skandii. Nie mniej jednak jest to bardzo podobny program do aktualnie oferowanego Multiportfela Złoty Wiek, dlatego myślę, że warto przybliżyć zasadzie działania tego typu polisy na żywym przykładzie. Ewentualne różnice w stosunku do aktualnie dostępnych programów opisze w kolejnych wpisach na blogu.

Programy regularnego oszczędzania

Programy regularnego oszczędzania

Z założeniem bloga o tej tematyce nosiłem się już jakiś czas, ale ostateczny impuls do działania dał mi Marek, piszący bardzo ciekawego bloga o inwestycjach, nie tylko w akcje. Główną tematyką mojego dziennika będą, przynajmniej w początkowej fazie, tytułowe "programy regularnego oszczędzania", czyli swego rodzaju polisy inwestycyjne oferowane np. przez Skandie czy Aegona. Temat znam całkiem dobrze, bo po pierwsze o 2 lat jestem właścicielem takiej polisy w Skandii, a po drugie brałem też udział w kilku szkoleniach dla agentów firmy, która zajmuje się sprzedażą takich polis.

Osobiście nie żałuje założenie tego typu polisy, nie mniej jednak patrząc z perspektywy czasu dałem się nieco omamić, co częściowo mogę zrzucić na barki młodego wieku ;-). W każdym bądź razie postaram się podzielić swoją wiedzą i być może komuś pomóc w podjęciu decyzji, bo przynajmniej z tego co sam się orientuje, tzw. doradców finansowych z różnych firm jest całe mnóstwo i z wielką chęcią chcieliby każdemu sprzedać tego typu program. Trudno im się dziwić, otrzymują za to spore prowizje.

Pewnie od czasu do czasu pokuszę się również o komentarz w sprawie innych form oszczędzania, ale domyślnie zamierzam tu przede wszystkim opisać swoje inwestycje związane z programem regularnego oszczędzania, który niesie ze sobą całkiem sporo możliwości i ma kilka zalet wartych wykorzystania i opisania.

Na koniec pierwszego wpisu wypada zachęcić wszystkich do subskrypcji i obserwowania bloga, mam nadzieje, że dostarczy Wam trochę nowych informacji.