Aktualizacja portfela - luty 2011

Skandia pobrała opłatę za prowadzenie rachunku to znak, że trzeba opublikować podsumowanie miesiąca ;-). Jak już wiecie z ostatniego rachunku zysków i strat, styczeń nie był zbyt łaskawy, w lutym wcale nie jest lepiej, choć wartość portfela nie spada poniżej pewnego poziomu. Nie mniej pomimo kolejnej wpłaty nie udało się przekroczyć 10 000 PLN i całkiem możliwe, że również w marcu do tego nie dojdzie, jeśli na giełdach całego świata faktycznie rozpocznie się korekta.

Koniec lokat jednodniowych - aktualizacja!

Koniec lokat jednodniowych - aktualizacja!
Dziennik Gazeta Prawna podał dzisiaj bardzo złą informację, dla wszystkich, którzy oszczędzają przy użyciu lokat i kont oszczędnościowych z codzienną kapitalizacją odsetek. Okazuje się, że Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelą ustawy o podatku od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki) i jeszcze w tym roku, a dokładnie od 1 lipca 2011 chce ukrócić możliwość omijania płacenia tego podatku, dla wszystkich bez wyjątku.

Jak zapewne większość z Was wie, sposób wyliczania tego podatku, który zakłada podwójne zaokrąglenie (najpierw zysku, do opodatkowania, a później jeszcze podatku) do pełnych złotych sprawił, że odsetki nie przekraczające 2.49 PLN były wolne od podatku. Teraz Ministerstwo chce aby podatek zaokrąglać do pełnych groszy, co wielkim problemem dla systemów bankowych na pewno nie będzie. I tak od kwoty 2.49 PLN zapłacimy 19% podatku, czyli 47 groszy.

Aby ominąć podatek w tym przypadku, nasze odsetki musiałyby nie przekroczyć 0.02 PLN, co oznacza kwoty rzędu 150 PLN przy oprocentowaniu 5% w skali roku. Na dzień dzisiejszy w grę w tym przypadku wchodzą tylko konta oszczędnościowe, bo lokat na tak małe kwoty chyba nikt nie pozwala otwierać.

Żeby było śmieszniej MF stwierdziło, że na tej zmianie skorzystają właściciele kont z kapitalizacją miesięczną, bo im przy odsetkach rzędu 2.5 PLN, pobierano aż 1 PLN podatku, czyli 40%, teraz państwo zabierze jedyne 19%, czyli 48 groszy... jak dla mnie to marna to pociecha.

Zapytacie skąd ta zmiana? Ano niestety minister Rostowski musi łatać budżet czym się da, według wyliczeń DGP, tylko w tym roku (od lipca do grudnia 2011) dzięki zmianie ordynacji podatkowej państwo ściągnie od nas dodatkowe 100 mln PLN. W 2012 roku ma to być już 380 mln PLN.

Nie pozostaje nam nic innego, jak przygotowanie się na koniec antybelkowych ofert za 4.5 miesiąca i już dzisiaj szukanie alternatyw...

Aktualizacja 02.07.2011: 
Jako, że trafia tutaj wiele osób z Google, to czuje się odpowiedzialny dopisać, że jak widać, lokaty jednodniowe czy antybelkowe jeszcze się nie skończyły. Wpłynęła na to nie tylko opieszałość naszego ustawodawcy, który ma chyba problem z tworzeniem ustaw, ale także szereg wątpliwości prawnych, jak np. możliwość zmiany ordynacji podatkowej w połowie roku. Obecnie plan wprowadzenia nowego sposoby naliczania podatku od zysków kapitałowych zakłada wejście w życie nowej ustawy 1 stycznia 2012. Czy tak się stanie, to jeszcze się okaże. Parlament niedługo idzie na wakacje, a na jesieni mamy wybory i pewnie chęć do zabierania pieniędzy obywatelom zostanie mocno ograniczona ;-).

Jednym słowem na razie wiadomo, że nic nie wiadomo...

Zysk i strata miesiąca - styczeń 2011

Regularność wpisów nie wiem kiedy powróci, ale ważne to się nie poddawać ;-). Ale nie poddaje się i z poślizgiem publikuje kolejne miesięczne podsumowanie zysku i straty miesiąca, tym razem za dwa ostatnie miesiące, czyli grudzień 2010 i styczeń 2011. Tak wygląda już pięciomiesięczne podsumowanie: