Polbank ma awarię, nie można zrobić przelewu

Polbank ma awarię, nie można zrobić przelewu
Od samego rana Polbank ma awarię systemu transakcyjnego, można wykonać przelew, ale nie zostanie on zrealizowany, sytuacja na pewno dotyczy przelewów wewnętrznych, prawdopodobnie również zewnętrznych, niestety tego Pani na infolinii nie była pewna, a ja nie mam jak sprawdzić. Wykonałem dwa przelewy z konta oszczędnościowego na rachunek pomagający i łączną sumę większą niż kwota na koncie i wszystko przeszło tylko nie zostało zrealizowane...

Co więcej, na infolinii nie wiedzą jeszcze w czym problem i jak długo potrwa jego usuwanie. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, z Polbanku robię przelew raz w miesiącu z konta oszczędnościowego na ratę i oczywiście ten jeden dzień, w którym nie działa system transakcyjny musi być wtedy kiedy chce zrobić przelew. Dodając do tego zmianę tabeli opłat i prowizji od 1 lutego (jeden darmowy przelew z konta oszczędnościowego w miesiącu) chyba pożegnam się w najbliższym czasie z Polbankiem całkowicie i zadowolę się niższym oprocentowaniem w BGŻ Optima. Tam przynajmniej przelewy dochodzą bez problemów.

Aktualizacja 12:46
Chyba coś naprawiają, bo aktualnie bankowość internetowa Polbanku nie jest dostępna, komunikat głosi, że będzie dostępna za pół godziny. Ostatnia sesja wychodząca jest o 13:50, ciekawe czy się do tego czasu wyrobią...

Aktualizacja 13:33
Już można się zalogować, mój poranny przelew wewnętrzny został zrealizowany, ale przelewu zewnętrznego nie można zrobić. Usługa jest w tej chwili niedostępna.

Aktualizacja 02.02.2012
Działanie systemu transakcyjnego wróciło do normy 1 lutego.

HSBC wróży co będzie za 38 lat, bardzo ciekawie wróży

Jak śledzicie publikacje gospodarcze to bardzo możliwe, że już czytaliście coś na temat tego raportu HSBC, bo został opublikowany 11 stycznia, czyli prawie 3 tygodnie temu. Nie mniej jednak wszystkie publikacje na jakie trafiłem były bardzo pobieżne i dopiero lektura całego tekstu raportu pozwala na wyciągnięcie kilku ciekawych wniosków. Jeśli nie chcecie czytać moich wymysłów, to możecie zawsze sami zapoznać się z całym raportem, który dostępny jest np. tutaj.



Ben Helikopter Bernanke uruchomił wzrosty

Po wczorajszym posiedzeniu Banku Rezerwy Federalnej nie padły żadne poważne zapowiedzi, w zasadzie jedyna istotna informacja, to ta, że gospodarka USA się podnosi, a Bernanke nie zamierza tego wzrostu tłamsić i prawdopodobnie pozostawi stopy procentowe na najniższych w historii poziomie jeszcze przez najbliższe 3 lata, a nie jak do tej pory się mówiło 1-1,5 roku. To wystarczyło, aby w połączeniu z bardzo dobrymi wynikami amerykańskich spółek za poprzedni rok i kwartał (między innymi Apple zanotowało rekordowe przychody i zyski, te pierwsze zwiększając w 4. kwartale o ponad 50%, a te drugie o ponad 100%!) i pozytywnymi prognozami wzrostu gospodarczego USA (3% w ostatnim kwartale 2011), odpalić sygnał do wzrostów. Nie było nawet potrzeby zapowiedzi kolejnej operacji drukowania USD, wygląda na to, że operacja Twist (zamiana krótkoterminowych bonów na długoterminowe obligacje) przynosi efekt, obniżając koszty kredytu hipotecznego i przy tym zwiększając sprzedaż domów.


Na jaką marże możesz liczyć w kredycie hipotecznym?

W poście na temat obniżania marży kredytu hipotecznego, często pojawiają się komentarze, jak można dodatkowo uzasadnić taki wniosek w banku, aby stał się powiedzmy nie tyle bardziej wiarygodny, co lepiej umotywowany. Najlepiej zawsze jest przedstawić ofertę z konkurencyjnego banku, który daje nam lepsze warunki (czyli głównie niższą marże). Nie zawsze jest to jednak możliwe bo po pierwsze możemy nie mieć czasu na chodzenie po bankach i szukanie lepszej oferty, a po drugie nie zawsze możemy zmienić bank kredytujący, w przypadku Rodziny na swoim, wiązałoby się to z utratą dopłat Skarbu Państwa (w okresie pierwszych 8 lat), a do tego dochodzi jeszcze w niektórych bankach prowizja za wcześniejszą spłatę.

Zawsze można jednak swój wniosek uzasadnić tym, że np. konkurencyjne banki dają obecnie lepsze warunki. Trzeba mieć tylko jakieś zestawienie. Co jakiś czas porównania są w gazetach, ale ostatnio natknąłem się na stronę internetową pośrednika Invigo, który co miesiąc publikuje zestawienie 10 najlepszych kredytów hipotecznych, w czterech kategoriach: PLN, PLN z dopłatą (RnS), Euro i CHF (ten ostatni dostępny jest tylko w jednym banku, więc można go pominąć). Lektura samych raportów jest bardzo ciekawa, szczególnie jak porównamy sobie kilka zestawień z poprzednich miesięcy. Widać jak mocno spadła zdolność kredytowa, dla przykładowej rodziny 2+2 z dochodem nieco ponad 5100 PLN netto, jeszcze w listopadzie zdolność sięgała 350 000 PLN, obecnie 311 000 PLN. Ale to tylko ciekawostka, wynikająca z wprowadzenia Rekomendacji S II, nas interesują warunki kredytu.

Aktualizacja portfela - styczeń 2012

Znowu coś ostatnio za mało dla Was pisze, ale tak to czasami jest jak się za dużo na głowie obowiązków zbierze i trzeba wszystko nadrabiać. Dzisiaj zatem zaczynam nadrabianie, bo tematów na wpis zebrało mi się w tym tygodniu kilka i pewnie przez weekend na blogu będzie nieco ciekawiej. Zacznijmy jednak od standardowej pozycji, czyli aktualizacji portfela, korzystając z okazji, że wpłata nowe składki już została zaksięgowana, a opłata regularna odliczona od rachunku.

Ostatnie kilka dni to lekkie odreagowanie na rynkach akcji, nie powiem żeby mnie to nie cieszyło, bo wreszcie zaczynam odrabiać stratę, ale co ciekawe nie tylko za sprawą QUE2, ale także reszty funduszy, które mniej lub więcej zyskują. Jeśli względny spokój utrzyma się na rynkach do końca miesiąca, to pewnie będzie to doskonale widać na podsumowaniu zysków i strat tego miesiąca. Ostatnia składka ponownie poszła na UNK5, czyli maksymalnie bezpieczny i całkiem nieźle sobie radzący fundusz. Kusiło mnie aby jeszcze dołożyć do QUE2 pod odbicie, ale stwierdziłem, że pozycja na WIG20 w portfelu i tak już jest duża, a nadmierne ryzyko nie jest wskazane.

S&P obniżył ratingi, i co teraz będzie?

S&P obniżył ratingi, i co teraz będzie?
Dzisiaj pewnie będzie wszędzie o tym głośno, bo cała afera zaczęła się jeszcze wczoraj, jak w gazetach, na kilka godzin wcześniej zaczęły się pojawiać przecieki o tym komu i o ile zostanie obniżony rating inwestycyjny. Oczywiście największe zaskoczenie, to obniżenie ratingu dla Francji, z najlepszego AAA, na AA+, czyli nadal dobrego, ale jednak będącego pretekstem do wyprzedaży, tym bardziej, że perspektywa dla Francji jest negatywna i może dojść do dalszego obniżenia ratingu w przyszłości. Fitch i Moody's nadal utrzymują dla Francji najwyższy możliwy rating.

Skycash - śmieszny(?) epilog

Za poruszenie tematu Skycash i możliwości wypłaty przy jego pomocy środków z karty kredytowej, przy stosunkowo niskim lub nawet żadnym koszcie, zostałem przez jednego anonimowego czytelnika niemal zlinczowany, szczególnie jak dzień później zostały obniżone limity wypłaty. Teraz chyba zacznę się obawiać jeszcze bardziej, bo Skycash działa szybko i trochę niepoważnie, jak na firmę, która chce przekonać nas, że można jej zaufać i powierzyć własne pieniądze.

Zysk i strata miesiąca - grudzień 2011 - podsumowanie roku

Czas na stały element tego bloga, czyli cykl "zysk i strata miesiąca", tym razem połączony z podsumowaniem całego roku inwestowania w programie Skandii. Zacznijmy od samego grudnia, jak możecie wyczytać z tabelki, był to raczej spokojny miesiąc, po sporych spadkach w listopadzie, grudzień okazał się neutralny, nie było żadnego rajdu Mikołaja, na który po cichu (chociaż może nie do końca, bo przecież o tym pisałem) liczyłem, i pod który kupiłem nieco jednostek funduszy indeksowego na WIG20. Zamiast tego QUE2, jest jednym funduszem, który w tym miesiącu w portfelu zaliczył stratę, a jest to na tyle istotna pozycja, że zniwelowała praktycznie cały zysk z innych funduszy.

SkyCash, nowy sposób na transfer środków z karty kredytowej

Euronet to sieć znana głównie z bankomatów, która w Polsce ma grubo ponad 2000 urządzeń. Od jakiegoś czasu firma rozszerza też swoją działalność na inne segmenty rynku, między innymi płatności mobilne, dla potrzeb których powstała usługa SkyCash. Trzeba przyznać, że przygotowali się do tego bardzo dobrze, obecnie dostępne są dedykowane aplikacje dla telefonów obsługujących Javę, a także niemal wszystkich smartfonów, z system Android, iOS, Windows Mobile, Symbian czy Black Berry. Jest to o tyle istotne, że aby wykonać darmowy przelew z karty kredytowej, konieczna będzie instalacja tej aplikacji na telefonie.



Walutomat wymienił waluty za 1 mld PLN

Dzisiaj na moją skrzynkę trafiła dosyć ciekawa informacja prasowa serwisu Walutomat.pl, który zapewne jest znany wszystkim wymieniającym waluty w internecie, bo od kilku lat jest o nim głośno. W samej informacji serwis chwali się, że od momentu powstania, w listopadzie 2009, wymieniono za jego pośrednictwem waluty o wartości 1 mld PLN co jak na nieco ponad 2 lata jest chyba całkiem niezłym wynikiem, biorąc pod uwagę, że po pierwszym roku było to zaledwie 200 mln PLN. Obroty w poszczególnych miesiącach są bardzo dobrze przedstawione na wykresie:


Dyspozycja na wypadek śmierci w BGŻ Optima

Zaczynam mieć wrażenie, że już trochę za dużo piszę na temat jednego banku, ale to pewnie kwestia świeżego tematu i tego, że jest to na blogu bardzo popularne hasło, a poza tym obiecałem w miarę swoich możliwości pomagać i odpowiadać na pytania czytelników. Tym samym powstał ten wpis, traktujący o dyspozycji na wypadek śmierci, na temat której pojawiało się w komentarzach sporo pytań.

Noworoczna niespodzianka w BGŻ Optima z naliczaniem odsetek

Noworoczna niespodzianka w BGŻ Optima z naliczaniem odsetek
Dzisiaj rano część z Was mogła być zaskoczona tym, że na lokacie założonej na optymalną kwotę 1042,06 PLN, zostało naliczone tylko 0,18 PLN, zamiast poprzedni 0,19 PLN. Taka sytuacja dotyczy między innymi mnie, stąd też zadałem szybkie pytanie rzecznikowi BGŻ Optima i już znam odpowiedź.

Winnym, a może raczej przyczyną takiego stanu rzeczy, jest punkt regulaminu w rozdziale 11, który brzmi:

"Do obliczania kwoty należnych odsetek od środków pieniężnych przechowywanych na Rachunkach przyjmuje się rzeczywistą liczbę dni pozostawania środków pieniężnych na danym Rachunku, z wyłączeniem dnia, w którym następuje ich wypłata."

Tym samy, jako że rok 2012 jest przystępny i ma 366 dni, dzienne oprocentowanie spada (dzielimy 6,48% na 366, a nie na 365) i kwota odsetek dla 1042,06 PLN wynosi 0,1845 PLN, co jest zaokrąglane w dół do 0,18 PLN. Jeśli macie lokatę z kapitalizacją odsetek, to problem praktycznie nie istnieje, bo już po przekroczeniu 1045 PLN, wpada się w kolejny próg i dopisywane będzie 0,19 PLN.

W najgorszej sytuacji są osoby, które mają lokaty na minimalną kwotę optymalną bez kapitalizacji odsetek, które przelewane są automatycznie na konto oszczędnościowe. Zerwanie lokaty mija się z celem bo ponownie już jej nie założymy, a dopisywanie odsetek w kwocie 0,18 PLN oznacza, że efektywne oprocentowanie spadło do 6,32%. To nadal całkiem niezły wynik, ale pewien niedosyt pozostaje...

Ot i tak polowanie na każdy ułamek procenta kończy się porażką i chyba pewną nauczką na przyszłość ;-)

PS. Dokładną instrukcję zgłaszania dyspozycji na wypadek śmierci opublikuję najpóźniej jutro.