Tak wygląda nowy mBank, a wygląda nieźle

Nowy mBank wchodzi ze swoją marką na rynek w bardzo przemyślany sposób i tak samo wygląda sam interfejs, który dzisiaj mieliśmy okazje po raz pierwszy zobaczyć na własne oczy. W ramach czwartego już seminarium pod patronatem nowego mBanku, można było posłuchać na co obecnie zwraca się uwagę przy projektowaniu serwisów internetowych, ale gwoździem programu był właśnie pierwszy rzut oka na wygląd systemu transakcyjnego.

Jeśli jesteście ciekawi jak to się przedstawia w praktyce, to zapraszam do obejrzenia filmu udostępnionego przez nowy mBank, a poniżej do przeczytania także mojego komentarza :-).


mBank płaci też stałym klientom

Tego się chyba mało kto spodziewał i pewnie jeszcze mało kto wie, bo promocja jest bardzo dobrze zamaskowana na stronach mBanku i nigdzie jej nie reklamują. We wczorajszym wpisie przedstawiłem Wam warunki promocji dla nowych klientów, w której mBank płaci nawet 600 PLN przez rok. Okazuje się, że bardzo podobna promocja jest również dla obecnych klientów, ale niestety jest też mocno ograniczona.


600 PLN od mBanku za założenie konta

Skoro w komentarzach radzicie mi pozostawić temat oszczędzania innym (niedoczekanie ;-)), to  napiszę o kolejnej promocji, do której link wrzuciłem już na fanpage Facebookowy z samego rana. Zdaje sobie sprawę, że wielu z Was pewnie konto w mBanku już ma, ale jeśli są tacy, którzy go nie mają, to teraz mają świetną okazję, aby to konto sobie założyć, bo przez rok można na tym zarobić nawet 600 PLN! Nie wiem czy mam racje, ale do tej pory chyba jeszcze nikt tyle nie płacił, choć trzeba przyznać, że warunki są dosyć wyśrubowane.


Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Jak zacząć oszczędzać pieniądze?
Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie cykl wpisów dotyczący oszczędzania, czyli coś co powinno się świetnie wpisać w profil tego bloga. Tego właśnie najbardziej brakuje mi tu brakuje, bo ostatnimi czasy blog służy bardziej jako informator na temat mojego portfela i promocji bankowych, i oczywiście są to dosyć ciekawe treści, ale raczej nie są długoterminowe, to nie są wpisy do których chce się wracać.

Z drugiej strony na temat oszczędzania napisano w sieci już pewnie tysiące razy i ta perspektywa wyważania otwartych drzwi trochę mnie martwi, ale pewnie nikomu nie zaszkodzi przeczytać o podstawach po raz 1001, a być może i uda mi się zaskoczyć Was jakimiś ciekawymi rozwiązaniami. Mam zamiar przygotować też kilka pomocy naukowych, które powinny pozwolić na łatwiejsze ogarnięcie swojego domowego budżetu, bo to jeden z pierwszych kroków do rozpoczęcia skutecznego oszczędzania.

Dzisiaj chciałbym odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule wpisu, czyli...

Aktualizacja portfela - styczeń 2013

Weszliśmy już w nowy rok, efekt stycznia działa co widać co prawda tylko po sWIG80, ale jeszcze nie wszystko stracone ;-) Po UNK6 też tego za bardzo nie widać, choć akurat dzisiaj był dosyć ładny wynik. Jeśli uda się też wybić niedługo z konsolidacji na WIG20, to myślę, że miesiąc skończymy w całkiem niezłych nastrojach, pomimo tego, że prof. Rybiński codziennie pisze na temat wielkiego kryzysu ;-).

Kliknij aby powiększyć

Meritum Bank zmienia zasady premiowania

Meritum Bank zmienia zasady premiowania
Nie pamiętam od kiedy dokładnie Meritum Bank zaczął zwracać 4% za transakcje na stacjach benzynowych, ale ten czas powoli dobiega końca. Luty 2013 będzie ostatnim miesiącem, w którym dostaniemy zwrot w wysokości 4%, a od marca do grudnia 2013, zwrot będzie wynosił tylko 1%, z tym że będzie dotyczył wszystkich transakcji dokonanych kartą debetową (i TYLKO debetową).

Wysokość premii to nadal maksymalnie 30 PLN, a wypłacana będzie do 10. dnia każdego miesiąca jeśli spełnione zostaną dwa warunki, czyli wpływ w wysokości minimum 2000 PLN w danym miesiącu i oczywiście wykonanie co najmniej jednej transakcji kartą debetową. Obecnie jest to wpływ w wysokości 1500 PLN i bodaj 100 PLN wydane kartą.

Jednym słowem od marca, aby otrzymać premię w maksymalnej wysokości, trzeba wydać 3000 PLN, zamiast 750 PLN obecnie, choć tylko na stacjach benzynowych. Generalnie mi te zmiany się nie podobają, bo kartą z Meritum Bank płaciłem tylko na stancjach benzynowych ;-). Do reszty transakcji kartowych wolę korzystać z karty kredytowej. Trzeba się zastanowić czy dla tych kilku PLN warto jeszcze bawić się w przelewanie tych 2000 PLN na to konto (wystarczy zaksięgowanie, nie trzeba tych pieniędzy tam trzymać).

Wygląda na to, że powoli wszystkie banki szykują się na ograniczenie wielkości opłat interchange i będziemy tracili na tym wszyscy. Z nowym regulaminem możecie zapoznać się tutaj: http://bit.ly/VUvTcB. Na razie "Konto Zarabiające" gwarantuje zwrot do końca roku, co będzie później to się jeszcze okaże.

Warto za to wspomnieć, że Meritum Bank daje teraz 5% na koncie oszczędnościowym, już niedługo może to być jedna z najlepszych ofert na rynku, jak po 4 lutego BGŻ Optima zjedzie do nominalnych 4.6% (choć po cichu liczę, że dadzą jednak nieco więcej).

Czy system bankowy nas zniewolił?

Czy system bankowy nas zniewolił?
Zazwyczaj nie wdaje się w utarczki słowne czy polemiki publicznie, za pomocą środków masowego przekazu, choć takie możliwości mam np. na tym blogu. Nie zmienia to jednak faktu, że mam w sobie coś z zagorzałego oportunisty i czasami lubię popolemizować w temacie, który wcale nie jest czarno-biały. Nawiasem mówiąc, polecam to młodszym czytelnikom, w czasie studiów takie podejście sprawdza się bardzo dobrze, jeśli chcesz, żeby Twój prowadzący Cię dobrze zapamiętał, trzeba tylko wykazać się jakąś szczątkową wiedzą ;-).

Ale to nie ma być poradnik dla studentów, tylko taka moja mała polemika do tekstu Łukasza Piechowiaka umieszczonego na portalu Bankier.pl ponad 2 tygodnie temu. Dzisiaj tekst przypadkiem pojawił mi się na Facebooku i jego chwytliwy tytuł przyciągnął moją uwagę. Bo jak tu ominąć okazje do odkrycia co leży na "Polskiej drodze do zniewolenia" i jak to coś ominąć...

77 PLN za założenie konta w BGŻ Optima

Temat podkradziony od xamriksa, mam nadzieje, że się nie obrazi, a żal o tym nie napisać, bo BGŻ Optima nie ma praktycznie żadnych minusów i nikomu założenie tam konta nie powinno zaszkodzić, a nowy rok dobrze zacząć od promocji oszczędzania ;-).

Ale do rzeczy, Bankier.pl, a w zasadzie to grupa Allegro, do której należy ten serwis (heh nawet o tym nie wiedziałem...) wystartował z promocją dla użytkowników swojego serwisu, w której płaci 77 PLN za założenie konta w BGŻ Optima. Generalnie za bardzo nie rozumiem tej promocji, bo nagrodę wypłaca Allegro, a nie BGŻ Optima, ale pewnie też i Bankier od BGŻ dostanie jakąś prowizje za założenie konta, osoby, które korzystają z systemu partnerskiego Bankiera pewnie mogą coś więcej na ten temat powiedzieć, jaką prowizje otrzymują jeśli z ich polecenia zostanie konto założone.

Jest nadzieja dla Biedronki - płatności telefonem

Tak jak nie lubię Wirtualnej Polski za jej tabloidyzację, tak dzisiaj opublikowali całkiem ciekawy artykuł, który przypadkiem trafił mi w ręce, a został już "przedrukowany" przez większość popularnych mediów w tym kraju. Nic w tym dziwnego, bo pewnie ze świecą szukać polaka, który nigdy chociażby nie słyszał o Biedronce, a pewnie można bezpiecznie założyć, że większość z nas robi tam zakupy.


Ja akurat często korzystam z usług tego sklepu, w dużej mierze przez to, że mam go bardzo blisko domu, ale też za sprawą atrakcyjnych cen i faktycznych promocji, a nie tylko takich symulowanych, jak to lubią robić inne sieci handlowe. Jako osobnika, który ma konta w kilku bankach, lubuje się w zakupach przez Internet i najchętniej nie nosiłby gotówki wcale, dlatego przeszkadza mi ten wymóg płacenia w Biedronce gotówką.

Zysk i strata miesiąca - grudzień 2012 - podsumowanie roku

Trzeba dobrze wejść w nowy rok, a najlepiej to zrobić świeżym wpisem, w którym nie tylko przyjrzymy się tego jak spisywał się portfel blogowy w grudniu i w całym roku, ale też podsumujemy to co ciekawego się w świecie finansów wydarzyło, a także pochwale się kilkoma statystykami ;-).

Zaczynamy od portfela, generalnie grudzień był bardzo udanym miesiącem, WIG20 mocno urósł co szczególnie mnie cieszy z racji faktu posiadania od kilku miesięcy jednostek funduszu QUE2. Na wynikach portfela swoje piętno odbiła też spadająca rentowność polskich obligacji, która funduje rzadko spotykaną hossę na funduszach, które trzymają w swoich aktywach właśnie te papiery wartościowe. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że wzrost o ponad 5% w ciągu zaledwie 3 miesięcy to nie jest normalne zachowanie UNK2, a mogę jeszcze dodać, że w ciągu roku wzrost przebił 14%, tyle nie da Wam żadna lokata ;-). Inna sprawa, że QUE2 ponad 14% zrobił w ciągu jednego miesiąca, ale giełda nie może cały czas rosnąć co dosadnie widać na historii tego funduszu.