Finansowe podsumowanie tygodnia #14

Wracamy do tygodniowego cyklu publikacji podsumowań finansowych, a tutaj mimo wakacji, mamy całkiem spory ruch. Giełda po bardzo słabym czerwcu, początek lipca zalicza na plus, WIG wzrósł o 0,81%, a WIG20 o 0,35%, nieznacznie ale przy sporych wahaniach kursu, co nie jest najlepszą wróżbą. W lipcu w indeksie WIG20 odejdzie kilka dywidend i z pewnością o zachowanie dodatniej wartości w stosunku do końca czerwca nie będzie łatwo. Na światowych rynkach sytuacja również nie jest wcale taka klarowna, a to nie ułatwia podejmowania decyzji inwestycyjnych. Przejdźmy jednak do najważniejszych wydarzeń tego tygodnia w Polsce.

Finansowe podsumowanie miesiąca - czerwiec 2013

Finansowe podsumowanie miesiąca - czerwiec 2013
Pierwsze i mam nadzieje ostatnie finansowe podsumowanie całego miesiąca, zamiast tygodnia ;-) O powodach niskiej aktywności na blogu wspominałem już kilka razy więc nie będę się teraz nad tym rozwodził, lepiej przejść do konkretów, bo mamy sporo materiału do przerobienia. Proponuję zacząć od GPW, gdzie w trakcie miesiąca działy się dantejskie sceny i przecena, o skali jak za najgorszych chwil w 2008 i 2009 roku. WIG20 stracił ponad 9% swojej wartości, indeks szerokiego rynku WIG zachował się nieco lepiej i spadł "tylko" o 5,95%. Wszystko za sprawą obaw o OFE wzmocnionych wymuszeniem nierentownych inwestycji na spółkach z indeksu WIG20 i nieco niższych niż spodziewane dywidendach. O tym, że odbiło się to bardzo mocno na portfelu blogowym pisałem już kilka dni temu. Ale co poza tym?

IKO będzie głównym standardem bankowości mobilnej w Polsce

IKO będzie głównym standardem bankowości mobilnej w Polsce
PKO Bank Polski podczas prezentacji usługi IKO wspominał, że prowadzi negocjacje z innymi podmiotami obecnymi na rynku w sprawie wsparcia i obsługi aplikacji IKO, ale chyba nikt nie liczył na to, że rozmowy będą tak owocne i ich efektem będzie dzisiejsza konferencja prasowa, na której swoją deklarację o przystąpieniu do IKO ogłosili prezesi 5 kolejnych banków i to nie byle jakich, bo w sumie wraz z PKO BP, obsługują ponad 70% wszystkich klientów bankowości internetowej w Polsce.

Do porozumienia przystąpił Alior Bank, Bank Millenium, mBank, Bank Zachodni WBK i ING Bank Śląski. W zasadzie z dużych graczy brakuje tutaj tylko Pekao, co jest zrozumiałe, bo ten bank próbuje wprowadzić swój własny system płatności, ale dzisiejsza konferencja praktycznie stawia Pekao na przegranej pozycji. Oczywiście to, że wymienione banki wdrożą IKO nie oznacza, że będziemy mieli jedną aplikację, każdy bank z pewnością przygotuje swoją, ale wszystkie będą bazowały na platformie stworzonej przez PKO BP, co gwarantuje nam szeroką dostępność tej usługi.

Według zapowiedzi, wszystkie banki uporają się z wdrożeniem swoich aplikacji do końca bieżącego roku, czyli bardzo szybko. Nadal co prawda nie znamy zakresu prowizji, jakie pobiera PKO BP za korzystanie z IKO, ale skoro na rynku jest taka zgodność, to wygląda na to, że może być to nawet mniej niż 0,5%, jakie za transakcje kartami ma być pobierane od przyszłego roku na mocy tworzonej ustawy.

Wypada się tylko cieszyć, że w Polsce, w kraju gdzie nie bez kozery istnieje powiedzenie, "gdzie 2 Polaków tam 3 zdania", udało się dojść do porozumienia na takim szczeblu i mamy realne szanse, na prawdziwą innowację na polu płatności bezgotówkowych, szczególnie jak uda się połączyć aplikację z obsługą NFC. Pokonać karty płatnicze będzie trudno, ale wydaje mi się, że postęp już się dokonał i tylko kwestią czasu jest, gdy większość z nas przekona się do płatności telefonem.