Interchange spada do 0,5% od 2014 roku

Jak podaje Wyborcza.biz, Sejm właśnie niemal jednogłośnie (439 posłów było za) przyjął projekt zmian stworzony przez rząd kilka miesięcy wcześniej i co za tym idzie, od 2014 roku stawka interchange pobierana przy płatnościach kartą nie będzie mogła być wyższa niż 0,5%. Jest to skokowy spadek, bo obecnie średnia opłata tego typu wynosi 1,3% od wartości transakcji.

źródło: http://domainshane.com

BZ WBK - najgorsza seria w historii?

O awariach w BZ WBK napisane było już bardzo dużo, ale to nie koniec, dzisiaj od około 19:00 nie działa nie tylko serwis internetowy, ale według wpisów klientów na Facebooku, również nie są akceptowane karty płatnicze (podobną awarię z kartami płatniczymi, od 18:30 ma Meritum Bank, możliwe, że obie są powiązane).

BZ WBK w tej chwili milczy, nie ma żadnego komunikatu o awarii, chyba boją się już o tym pisać ;-). Specjalnie mnie to nie boli, bo to nie jest moje główne konto, ale już wiem, że nie będzie nigdy tym głównym, bo te awarie to trochę za dużo na zwykły przypadek. Ciekawy jestem jak po 3. kwartale 2013 roku będzie wyglądała liczba rachunków ROR w BZ WBK, czy czasami nieco się nie zmniejszy, po udanej promocji z początku roku ;-).


Awaria systemu internetowego to może jeszcze nie tragedia, ale klienci, którym dzisiaj podczas płacenia w sklepie odrzuciło transakcje, na pewno nie będą pocieszeni :)

Aktualizacja 23:00
Wygląda na to, że po 5h bank wreszcie wszystko naprawił, działają już transakcje kartowe i można wypłacić pieniądze z bankomatów, ale i tak ktoś powinien zrobić statystyki, ilu klientów BZ WBK straciło nerwy w sklepach. Kolejny powód aby trzymać w portfelu minimum dwie karty dwóch różnych banków. W takich chwilach ciesze się, że mam ich 4, a nawet 5 licząc IKO ;-)

Aktualizacja portfela - sierpień 2013

Nie podoba mi się to zaniedbywanie bloga, ale nie za bardzo jestem w stanie skutecznie temu przeciwdziałać, a przyczyn jest pewnie kilka. Miesięcznych aktualizacji jednak sobie nie odpuszczę, tym bardziej, że w tym miesiącu jest nawet czym się pochwalić ;-).

Te kilka osób, które śledzi forum na blogu (http://regularne-oszczedzanie.blogspot.com/p/forum.html) wie, że prowadzimy tam ożywioną dyskusje, która między innymi zaowocowała sporymi zmianami w portfelu. Na początku sierpnia mocno portfel zmieniłem, zrezygnowałem całkiem z bezpiecznych funduszy, zmniejszyłem liczbę pozycji do zaledwie 4 i większość zainwestowałem w fundusze małych i średnich spółek. Okazało się to bardzo dobrym rozwiązaniem, bo portfel zyskał w tym czasie ponad 600 PLN (nie licząc wpłaty nowej składki) i był nawet taki moment, gdy prawie udało się odrobić wszystkie straty, a te 3 miesiące temu sięgały nawet 2000 PLN. Obecnie struktura przedstawia się następująco:

Finansowe podsumowanie miesiąca - lipiec 2013

Tygodniowo nie wyszło, ale jest okazja aby podsumować cały miesiąc. Teoretycznie trwa sezon ogórkowy, więc może i miesięczne podsumowanie nie jest złym pomysłem ;-). W lipcu WIG20 urósł dokładnie o 3,99%, co jest niezłym wynikiem, ale nadal jest o ponad 10% niżej niż na początku roku, kiedy to zaczęły się spadki. Warto też zwrócić uwagę na ETFW20L, który kumuluje dywidendy, ten wzrósł w lipcu o ponad 5%. Indeks szerokiego rynku, WIG zanotował w tym czasie jeszcze lepszy wynik niż WIG20 i wzrósł o  4,82% i co ciekawsze, jest tylko o nieco ponad 1% niżej niż w styczniu 2013. Podsumowanie pierwszego tygodnia lipca znajdziecie tutaj, a co poza tym?

Aktualizacja portfela - lipiec 2013

Czas leci nieubłaganie, wygląda na to, że to nie są żarty, że z wiekiem leci też coraz szybciej ;-). Ani się obejrzałem mamy już sierpień, z moich obietnic kolejnych wpisów nic nie wynikło, więc już nie obiecuję, a nadrabiam zaległości. Pierwsza sprawa to aktualizacja portfela, opóźniona o kilka dni, ale to akurat nie jest dużym problemem, skoro i tak miałem zamiar zrezygnować z cyklu "zysk i strata miesiąca" bo wyniki tam podawane nie miały sporo wspólnego z rzeczywistością jeśli chodzi o samą wartość portfela.

Lipiec był udanym miesiącem, nie licząc składki regularnej, zyskał na wartości nieco ponad 700 PLN, czyli blisko 4,5%, co z pewnością nie jest złym wynikiem w skali miesiąca. Na ten wzrost złożyło się głównie odrobienie strat przez QUE2 (+16%), a także dobre wyniki NB4 (+6,4%) i UNK6 (+3,6%). Najsłabiej zachowywał się TEMP7, ale strata jest raczej symboliczna. W efekcie portfel wygląda już znacznie lepiej niż miesiąc temu, ale nadal nie jest to poziom dla mnie zadowalający.