Zaczynam mieć wrażenie, że już trochę za dużo piszę na temat jednego banku, ale to pewnie kwestia świeżego tematu i tego, że jest to na blogu bardzo popularne hasło, a poza tym obiecałem w miarę swoich możliwości pomagać i odpowiadać na pytania czytelników. Tym samym powstał ten wpis, traktujący o dyspozycji na wypadek śmierci, na temat której pojawiało się w komentarzach sporo pytań.
Zacznijmy zatem od formy złożenia tej dyspozycji, formularz jaki należy wypełnić znajdziecie tutaj, jest w nim wszystko jasno opisane, a dla porządku dodam tylko, że określenie pokrewieństwa jako "wstępni" oznacza naszych rodziców, dziadków i pradziadków, a "zstępni" - dzieci, wnuki i prawnuki. Warto też zwrócić uwagę, że jednej osobie nie możemy "zapisać" więcej jak 20-krotności średniej pensji ogłaszanej przez GUS w danym roku.
Tak przygotowany formularz wysyłamy do banku w formie elektronicznej, przy pomocy poczty wewnętrznej BGŻ Optima. Po zalogowaniu się na konto, przechodzimy do zakładki Osobiste, a tam Poczta BGŻ Optima i wybieramy Nową wiadomość. Pojawi się mniej więcej takie okno:
Jako, że jest limit pojedynczej wiadomości wynoszący 1000 znaków, dyspozycję trzeba podzielić na dwie części i wysłać wiadomości jedna po drugiej. W rozumieniu art. 7 Prawa Bankowego i na podstawie zawartej umowy ramowej, jest to pełnoprawne złożenie dyspozycji, a jako jej potwierdzenie otrzymamy od banku wiadomość o jej przyjęciu. Przyznaje, że nie jest to najlepsza realizacja takiej dyspozycji, ale niewykluczone, że doczekamy się kiedyś dedykowanego formularza. Istotny jest fakt, że dyspozycję można złożyć w dosyć prosty sposób, nie ruszając się z domu.
Jaki jest tok postępowania po naszej śmierci?
Na wypadek naszej śmierci, dysponent środków musi złożyć osobiście w siedzibie banku, lub przesłać pocztą na adres: BGŻ Optima, Al. Jana Pawła II 29, 00-867 Warszawa, Atrium Plaza – Lobby A (V piętro), następujące dokumenty:
1) odpis zupełny/skrócony aktu zgonu Posiadacza,
2) swój dokument tożsamości lub kserokopię dokumentu tożsamości potwierdzoną notarialnie,
3) dyspozycję polecenia przelewu.
Mam nadzieję, że teraz już wszystko jest jasne, w razie pytań jak zwykle służę pomocą. Przy okazji zachęcam też do śledzenia Regularnego oszczędzania na Facebooku.
Subskrybuj:
Komentarze do posta
(
Atom
)
Komentarze
Komentarze na Facebooku