Wzór wniosku o obniżenie marży kredytu hipotecznego

Temat obniżenia marży kredytu hipotecznego poruszałem już kilka miesięcy temu, wtedy też Zdzisław zasugerował aby jednak jeszcze trochę poczekać. Zaczekałem w tym czasie zbierając trochę więcej informacji na temat jak się do tego zabrać i mam kilka obserwacji, którymi postanowiłem się podzielić na blogu. Po pierwsze temat jak i sama możliwość obniżenia marży może i jest dosyć popularny w sieci, ale ciężko znaleźć jakieś wartościowe informacje. Ba nawet nigdzie nie znalazłem przykładowego wniosku o obniżenie marży, bo żaden bank oczywiście nie ma gotowego druku. Bodaj tylko na jednej stronie można było dostać wzór, ale po uiszczeniu odpowiedniej opłaty...

Stąd też przejrzałem kilka postów po różnych forach i stwierdziłem, że sam napisze taki wzór, skoro i tak chce złożyć tego typu wniosek. Tym oto sposobem powstał ten dokument: wniosek o obniżenie marży kredytu hipotecznego (mogą występować problemy z formatowaniem w IE, ale ogólny zarys widać, elementy oznaczone kursywą należy samemu uzupełnić odpowiednimi danymi). Nie jest on może mocno rozbudowany, ale wniosek i tak dla każdego przypadku będzie inny i można powołać się na różne badania czy najlepiej na ofertę z innego banku.

Jeśli zaś chodzi o moje zapędy do obniżenia marży, to niestety zostałem mocno sprowadzony na ziemie. Zaczęło się od tego, że "Pani z Banku", z którą do tej pory wszystko załatwiałem, na moje pytanie o złożenie wniosku przestała odpisywać na maile ;-). Później podszedłem do oddziału mojego banku w mieście zamieszkania i zapytałem o możliwość złożenia wniosku tutaj, zamiast w oddziale, w którym była podpisywana umowa. Miła Pani powiedziała, że może wniosek przyjąć ale i tak wyśle go od tamtego oddziału, a ponadto nie widzi ona wielkich możliwości negocjacji marży, z racji, że to kredyt RnS, czyli i tak na lepszych warunkach niż rynkowe. Problem tylko w tym, że moja marża jest znacznie gorsza niż aktualne warunki rynkowe ;-).

Temat będę pewnie jeszcze drążył, bo podwyżki stóp procentowych przez RPP dają się we znaki i taki spadek marży np. o 1 p.p. byłby wielce wskazany i pomocny, nawet mając na uwadze konieczność uiszczenia opłaty za sporządzenie aneksu, w wysokości 0.5% wartości kredytu, czyli trochę ponad 1000 PLN. Nie jest to co prawda niski koszt, ale zwraca się już średnio po 12 miesiącach, czyli szybko w porównaniu do okresu przez jaki spłaca się kredyt hipoteczny.

Jeśli macie jakieś uwagi do wzoru wniosku, pomysły co jeszcze można dopisać, albo szczęśliwym trafem pracujecie w banku i możecie napisać coś na temat od tej drugiej strony, to będę bardzo wdzięczny za pozostawienie komentarza. Być może razem uda nam się wypracować kompletny wzór aby i innym było łatwiej podjąć próbę negocjacji z bankiem.

Powiązane tematy:

Gdzie szukać informacji o aktualnych marżach w bankach?
Niższa marża działa zawsze, stopy procentowe nie
Udostępnij

RO

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Komentarze
    Komentarze na Facebooku