BGŻ Optima - rewolucja, czy tylko ewolucja?

BGŻ, a właściwie to jego holenderski właściciel, grupa Rabobank, uruchomił dzisiaj w Polsce nowy bank internetowy działający pod marką BGŻ Optima. Jest to bardzo specyficzny bank, bo skupia się tylko i wyłącznie na oszczędzaniu, czyli na tym, na czym większość blogów finansowych prowadzonych w naszym kraju ;-). Z tego też powodu postanowiłem napisać kilka słów o tym projekcie, bo zapowiada się całkiem ciekawie i już na starcie ma bardzo dobrą ofertę, a ten blog między innymi ma za zadanie promować oszczędzanie.

W BGŻ Optima możemy założyć konto całkowicie przez internet, bez żadnych kurierów, podpisywania umów, czekania na dokumenty itp. Co więcej, konto które zakładamy to konto oszczędnościowe, z oprocentowaniem zmiennym, obecnie na poziomie 4.6%, ale brakuje mu funkcji rozliczeniowej, czyli nie możemy posiadać do niego ani karty płatniczej, ani karty kredytowej, to po prostu nie jest część działalności BGŻ Optima. Pocieszający jest za to fakt, że nie ma limitu przelewów z tego konta, a te w dodatku są darmowe. Konto oszczędnościowe jest podstawowym mechanizmem, który pozwala nam skorzystać z pełnej oferty nowego banku, czyli przede wszystkim lokat.

Na dobry początek oferowana jest lokata dzienna, automatycznie odnawiana z oprocentowaniem 6.48% netto, czyli najlepszym jakie obecnie można dostać na rynku bankowym. Bank daje gwarancję tego oprocentowania do 30 kwietnia 2012 (kto wie czy wcześniej nie pojawi się reforma podatku Belki). To bardzo dobra oferta, a do tego dostępna w zasadzie za darmo. Minimalna wpłata to 1000 PLN (maksymalna to 13500 PLN, inaczej łapalibyśmy się w Belkę). Możemy założyć nawet 8 dziennych lokat, a optymalna kwota lokaty to obecnie 1042,06 PLN 1043 PLN, co daje oprocentowanie na poziomie 6,65% (odsetki 19 groszy dziennie).
Edycja: Pojawiają się głosy, że nie da się lokaty założyć z dokładnością co do grosza, czyli optymalną kwotą będzie 1043 PLN.
Edycja 2: Po zalogowaniu do systemu, lokaty można zakładać z dokładnością do 1 grosza i jest to już informacja oficjalna.


Poza tym w BGŻ Optima mamy do dyspozycji jeszcze lokaty terminowe w zakresie od 1 do 24 miesięcy, ale oprocentowane już znacznie gorzej, bo na 5.3%. Tych lokat można jednak założyć dowolną liczbę. Wreszcie do dyspozycji jest też możliwość inwestowania w fundusze inwestycyjne, obecnie dostępne są te z oferty trzech TFI: BPH, AVIVA i UnionInvestment. W przyszłości mają pojawić się również poliso-lokaty i rachunek brokerski, ale chyba najciekawszym byłby jakiś produkt powiązany z IKE z możliwością zakupu akcji/obligacji.

Jeśli chodzi samą kwestie założenia konta, trzeba wypełnić wniosek na stronie BGŻ Optima, podać w nim swoje podstawowe dane, łącznie z PESELem i nr dowodu osobistego/paszportu, a także nr rachunku innego naszego konta, w którym są takie same dane, w celu ich potwierdzenia. Podajemy też nr telefonu, na który wysłany zostanie nam kod SMS potwierdzający, że to nasz numer i którym potwierdzimy też wniosek. Na koniec trzeba jeszcze zrobić przelew na symboliczną złotówkę z konta, które podaliśmy we wniosku i jak bank potwierdzi naszą tożsamość prześle nam numer PIN i tzw. Digipass, czyli formę sprzętowego tokenu, którym będziemy potwierdzać wszystkie przelewy. Na szczęście zarówno otwarcie konta, wypożyczenie Digipassa, jak i jego użytkowanie jest darmowe. Podobnie jak przelewy, czyli w zasadzie nie ponosimy żadnych kosztów.

Na dzień dzisiejszy wszystko wygląda świetnie i chyba sam też się skuszę na ofertę tego konta, nagle moje 4.75% w Polbanku na koncie oszczędnościowym przestało być atrakcyjne ;-). Rewolucja to jeszcze jednak nie jest, ale na pewno pozytywny sygnał, który nie pozostanie bez odzewu ze strony grupy Leszka Czarneckiego...

Aktualizacja 27.11.2011
W najnowszym wpisie znajdziecie już pierwsze screeny z systemu bankowego i wrażenia użytkownika, który otrzymał Digipassa, wystarczy kliknąć w ten link.


Aktualizacja 29.11.2011
Warto jeszcze zajrzeć, do nowszego posta, gdzie opublikowałem odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, wystarczy kliknąć tutaj.

Aktualizacja 07.12.2011:
Pojawiły się problemy z przelewaniem pieniędzy na rachunek powiązany, oficjalną odpowiedź na to pytanie znajdziecie w najnowszym wpisie.

Aktualizacja 16.12.2011:
Wyjaśnienia dotyczące możliwości zakładania lokat jednodniowych tylko do 28.12.2011 znajdziecie w kolejnym wpisie.


Aktualizacja 02.01.2012
Jeśli po nowym roku naliczyło Ci mniej odsetek niż wcześniej to odpowiedź dlaczego znajdziesz tutaj.
Udostępnij

RO

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
    Komentarze
    Komentarze na Facebooku